U ovome članku prikazan je praktičan primjer iz nastave ostvaren u 7. razredu iz predmetnoga područja hrvatski jezik i komunikacija. Naglasak je stavljen na jezik kao dio identiteta zajednice. Jezik se ostvaruje u govoru i pismu i neodvojiv je od identiteta zajednice koja se po njemu prepoznaje. Postavljeni odgojno-obrazovni ishod na razini predmetnoga kurikula glasio je:
OŠ HJ A.7.6. Učenik imenuje tekstove i događaje važne za razvoj hrvatskoga jezika kroz hrvatsku povijest.
Glagoljica je važna sastavnica hrvatskoga identiteta. Hrvati su se njome služiliod 9. do 19. stoljeća. Učenici su saznali više o oblicima glagoljskih slova. Dobili su na posebnim obrascima uglatu glagoljicu i slova na latinici kako bi brže i bolje usvojili čitanje i pisanje. Podsjetili su se na veliki broj spomenika pismenosti nastali na glagoljici. Napravljena je i aktualizacija jer danas glagoljica služi kao nadahnuće mnogima. Izrađuju se razni ukrasi i predmeti u obliku glagoljskih slova. Glagoljska slova imaju svoje mjesto u kulturi, umjetnosti i dizajnu.
Učiteljica je za učenike osmislila sljedeće aktivnosti:
- spoji glagoljska i latinična slova
- napiši svoje ime na glagoljici
- čitanje učiteljičinih poruka i transliteracija (razgovor o porukama)
- pisanje poruke prijatelju
- inicijal imena i prezimena (različite tehnike)
Učenici su uronili u jezičnu baštinu i oblikovali uratke u kojima je došla do izražaja kreativnost i originalnost. Učiteljica je ovim ishodom i aktivnostima ostvarila očekivanja međupredmetnih tema osobni i socijalni razvoj, učiti kako učiti i poduzetništvo.
Pisanje imena:
Ispisivanje inicijala:
Pisanje poruka:
Izrada inicijala i privjesaka za ključeve od glinamola:
Marija Matić, prof.