Gošća iz Kanade

Jedna drukčija Petra

Petra državljanka Kanade došla je u posjet rođacima u Slavonski Brod. To je bila prilika da je pozovemo i saznamo nešto o kanadskom načinu školovanja.

Dio moje obitelji ne živi u Hrvatskoj. Jedni su u Njemačkoj, drugi u Kanadi. Vrijeme kada su u Hrvatskoj, nastojim iskoristiti tako da što više vremena provodimo zajedno. Tako je bilo i ovaj put. Početkom listopada stigli su nam Kanađani. Moja draga i neobična sestrična Petra i njezina mama Lidija. Petru jednostavno obožavam. Volim s njom dugo razgovarati o svemu i svačemu. Ona je za mene jako pametna, drukčija, zanimljiva i nadasve vesela i cool sestrična. Razrednica je znala za moju gošću i pitala me bi li nas mogla posjetiti i ispričati nam nešto o sebi i školovanju u Kanadi.

U razred 6.a i 6. b stigla je 9. listopada 2024. Svi su bili radosni zbog gošće i neobičnoga sata hrvatskoga jezika. Radoznali učenici postavljali su Petri svakakva pitanja. Doznali su da Petra pohađa višu srednju školu gdje učenici prema svojim interesima i sposobnostima biraju predmete koje žele slušati. Petra se odlučila za predmete iz prirodne skupine; poput biologije, kemije, fizike i  matematike. Ti će joj predmeti pomoći da studira medicinu. No ona još uvijek nije sigurna u izbor studija jer ju zanimaju i društvene znanosti, pogotovo politika i diplomacija.

Razlike između hrvatskog i kanadskog školstva

Petra je učenicima ukratko opisala strukturu kanadskoga obrazovnog sustava koji se sastoji od triju obaveznih razina: osnovne škole (elementary school), srednje škole (middle school) i srednje visoke škole (high school). Svaka razina prilagođena je različitim uzrastima i sposobnostima, a učenici već u srednjoj školi mogu birati smjer koji ih zanima, bilo da se radi o umjetnosti, znanosti, tehnologiji ili društvenim predmetima.

Jedno je od najčešćih pitanja bilo kako je uspjela doći u Hrvatsku usred školske godine. Petra je objasnila da kanadski školski sustav omogućava maksimalno izostajanje iz škole mjesec dana dok je u Hrvatskoj to jedan tjedan. U tih mjesec dana nije obvezna izvršavati školske obveze, no može ako želi, pohađati online nastavu jer joj je tako lakše položiti ispite i nadoknaditi sadržaje.

Petra je istaknula nekoliko zanimljivih razlika između školskog sustava u Hrvatskoj i Kanadi. U Hrvatskoj učenici u osnovnoj školi svakodnevno imaju užinu i ona je besplatna.  U Kanadi učenici se sami brinu o hrani ili donose ručak od kuće. Također, u Hrvatskoj ima relativno malo izvannastavnih aktivnosti dok kanadske škole nude čitav niz programa poput sportskih timova, umjetničkih radionica, glazbenih ansambala i klupskih aktivnosti koje potiču učenike na sudjelovanje izvan nastave.

S obzirom na tehnologiju,  kanadske škole više su digitalizirane. I učitelji i učenici rabe prijenosna računala, tablete i pametne ploče, rijetko kada pišu u bilježnice. Ne uče hrpu bespotrebnih činjenica, nego ih njihovi učitelji uče pronalaziti činjenice što je zanimljivije i korisnije jer nikada ne možemo naučiti sve.

Svidjela joj se naša škola zbog boja, panoa, natpisa, fotografija, slika. Istaknula je da je mala u odnosu na njezinu koja je siva, velika i moderna.

Pitali smo je kako se učenici kažnjavaju jer smo kao razred i pojedinci, baš bili u opomenama i kaznama. Istaknula je da se u slučaju neprimjerenoga ponašanja učenika može suspendirati s nastave puno lakše i brže nego u našim školama.  Petra smatra da je odijevanje učenika u našim školama strože određeno nego u Kanadi. Oni na nastavu mogu doći kako žele, pa čak i kostimirani.

Petra je svojim posjetom unijela živahnost i inspirirala učenike da bolje upoznaju svijet izvan svojih granica. Razlike u obrazovnim sustavima potaknule su ih na razmišljanje, a Petra je svojim pričama pokazala kako je obrazovanje raznoliko i prilagođeno različitim kulturama. Ovaj posjet zasigurno će ostati urezan u sjećanje svih prisutnih.

Viktor Zvirotić