Intervju s ravnateljem škole

Cijenite nasljeđe koje imate

Gospodin Zlatko Bagarić ravnatelj je naše škole punih dvadeset godina. Rođen je 1961. godine u tadašnjoj Općini Đakovo. Najveći dio života je proveo u osnovnim školama „Ivan Goran Kovačić“, najprije kao učenik OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Đakovu, a zatim, od 1985. godine, kao učitelj zatim i ravnatelj OŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Slavonskom Brodu. Srednju školu je pohađao u Đakovu i Osijeku, a 1985. završio  tadašnju Pedagošku akademiju u Osijeku te stekao zvanje profesora proizvodno tehničkog obrazovanja.  Budući da ove godine obilježavamo stogodišnjicu odvijanja nastave na istoj adresi, ovo je dobra prilika i razlog za intervju s našim ravnateljem.

Kada ste došli u našu školu?
U  OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod došao sam 19.12.1985. godine. Odlukom Savjeta škole izabran sam za „nastavnika radno-tehničkog obrazovanja“ i predavao sam tehničku kulturu, promet, informatiku i astronomiju.

Kakve su Vaše uspomene na to vrijeme?
Kada sam došao u školu, bio sam najmlađi učitelj i zbog toga veoma blizak učenicima. Većina tadašnjih učitelja su mi po svojim godinama mogli biti roditelji i prema njima sam osjećao i pokazivao veliko poštovanje. Svi su me jako lijepo prihvatili i pomagali svojim savjetima.

Kakva je škola bila tada?
Vanjskim izgledom škola je bila slična današnjoj školi, ali unutarnjii izgled je dosta izmijenjen naknadnim dogradnjama i adaptacijama. Na mjestu dvorane bio je paviljon u kojemu su bile četiri učionice i zgrada sa stanom školskog domara. Pamtim veliki broj učenika u razrednim odjelima s više od 30 učenika, po 4 paralelna razreda u generaciji, rad u tri smjene, šestodnevni radni tjedan … Odnosi u školi bili su formalniji, učitelji zahtjevniji i stroži prema učenicima. Učenici su uvijek bili odgovorni, rijetko se događalo da ne izvršavaju svoje obveze. Čini mi se kako su učenici starijih generacija više voljeli dolaziti u školu i manje su iskazivali nezadovoljstvo radom i učenjem.

Koliko se škola od tada promijenila?
Škola je doživjela velike promjene, kao i društvo u cjelini. Organizacijski najvažnija promjena  dogodila se 2003. godine kada se iz naše škole izdvojio dio učitelja i učenika  u novu gradsku školu u Naselju Andrije Hebranga. Promjene zatim uključuju niz dogradnji i adaptacija od kojih je najznačajnija 2006. godine kada je izgrađena nova školska zgrada područne škole u Donjoj Vrbi, a u matičnoj školi školska sportska dvorana, dvije učionice, knjižnica i čajna kuhinja. Ova dogradnja omogućila je pohađanje nastave u jednoj smjeni za učenike predmetne nastave. Značajne promjene donosile su provedbe nekoliko školskih reformi kojima je cilj bio modernizacija nastavnih metoda i tehnologija, uvođenje novih predmeta (vjeronauk, informatika) i kurikuluma, inkluzivno obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju, veći naglasak na  individualiziranom pristupu učenicima, poticanju njihove kreativnosti, razvoju digitalnih vještina. Nažalost, od školske godine 2024./2025. Područna škola u Donjoj Vrbi nije više u sastavu naše škole.

Koliko su se generacije učenika promijenile?
Generacijske promjene brže su nego promjene obrazovnog sustava.  Obilježja pojedinih generacija očituje se u različitim ponašanjima, vrijednostima i stavovima. Današnje učenike zovemo „digitalni domorodci” jer odrastaju uz tehnologiju, rabe razne digitalne alate i platforme, imaju pristup informacijama iz cijelog svijeta, za njih su društvene mreže način života. Međutim, osim mnogih prednosti  suvremene tehnologije, postoje i negativne posljedice njezine primjene poput smanjene pažnje i koncentracije, gubitak vještina komunikacije, elektroničkog nasilja, ovisnosti o tehnologiji…

O ravnateljskome poslu

Je li teško biti ravnatelj?
Biti ravnatelj može biti izazovno i zahtjevno kada treba rješavati neke složene situacije, provoditi stalne prilagodbe promjenama u obrazovanju ili rješavati konfliktne situacije između učenika, roditelja i zaposlenika.

Što ravnatelj radi?
Ravnatelj je poslovni i stručni voditelj škole, obavlja brojne i različite poslove kako bi osigurao uspješno vođenje škole. Neki od najvažnijih poslova su poslovi planiranja rada i zaduženja učitelja, dnevna i tjedna organizacija i koordinacija rada, rad u stručnim i kolegijalnim tijelima škole, komunikacija s učiteljima, stručnim suradnicima, učenicima i roditeljima, osiguravanje provedbe zakonske regulative i pridržavanje obrazovnih standarda i kurikuluma nastavnih predmeta, djelomično upravljanje proračunom škole i materijalnim resursima, predstavljanje škole i suradnja s ustanovama, udrugama i institucijama, praćenje ostvarivanja rada škole i izvješćivanje o radu …

Koje su kompetencije  potrebne za posao ravnatelja?
Ravnatelj treba imati sposobnost vođenja i motiviranja zaposlenika škole, učenika i roditelja prema ostvarivanju zajedničkih ciljeva. Važno je da bude dobar u komunikaciji sa svim dionicima odgojno-obrazovnog rada, uključujući i vanjske suradnike. Pedagoško-didaktičko-metodičke kompetencije važne su zbog potrebe za stalnom podrškom učiteljima u unapređenju njihova rada. Treba upravljati financijskim i materijalnim resursima škole na učinkovit i racionalan način. Jedna od važnih kompetencija ravnatelja je i sposobnost rada u timu koji omogućuje ostvarivanje zahtjevnih ciljeva i zadataka. Zatim tu je poznavanje, redovito praćenje i primjena niz zakona, pravilnika, protokola i ostalih propisa koje se odnosi na obrazovanje i upravljanje školom. Na kraju ću istaknuti možda najvažniju – osobnu kompetenciju ravnatelja koja uključuje empatiju prema zaposlenicima, učenicima i roditeljima, strpljenje, odlučnost i prilagodljivost promjenama i izazovima u svakodnevnom radu. Ravnatelj treba biti iskren, pošten i dosljedan u svojim postupcima i kao takav će uvijek imati povjerenje i podršku.

Posebnosti IGK škole

Dvadeset godina ste ravnatelj Škole. Koje uspjehe i postignuća biste posebno izdvojili?
Prije svega ponosan sam na prethodni učiteljski rad tijekom kojega su učenici, kojima sam bio učitelj i mentor, postizali izvrsne rezultate na državnim natjecanjima iz tehničke kulture, prometa, informatike i astronomije. Također sam ponosan na vlastiti autorski rad kreiranja niza priručnika i udžbenika iz informatike za osnovne i srednje škole Republike Hrvatske. Kao ravnatelj najponosniji sam na tradiciju ostvarivanja visokih postignuća  naših učenika i učitelja u predmetnim natjecanjima, literarnim i likovnim natječajima, sportskim natjecanjima, humanitarnim i svim drugim aktivnostima. Ponosan sam na prijateljsku i demokratsku klimu koja vlada u našoj školi, timski rad svih djelatnika škole u ostvarivanju spomenutih postignuća. Ponosan sam na kvalitetu provedbe obrazovnih kurikuluma, na dobre odnose i suradnju  s roditeljima i lokalnom zajednicom.

Jeste li zadovoljni trenutnim stanjem škole? Postoje li problemi i prepreke u radu škole?
Našu školu ocjenjujem učinkovitom školom, zadovoljan sam kvalitetom rada u njoj, ali vidim stalnu potrebu poboljšanja i prilagodbi. Postoji niz problema poput nedostataka odgovarajućih prostora: učionica, kabineta, kuhinje, blagovaonice, garderobe, nedostataka financijskih sredstava; posebice  za stručno usavršavanje učitelja, nedostatak stručnih kadrova  za deficitarne predmete kao što su matematika i fizika,  slabljenje autonomije škole i učitelja …  U neposrednom radu najveće prepreke  javljaju se u obliku neprihvatljivog ponašanja učenika, nedostatku motivacije za rad kod učenika, nedostatku suradnje s roditeljima … Zbog svega najviše radimo na prevenciji i rješavanju disciplinskih problema kako bismo stvorili  što poticajnije i sigurnije radno okruženje za sve učenike i učitelje.

Po čemu je naša škola posebna?
Naša škola posebna je iz mnogo razloga. Smještena  je u središtu grada što omogućava učenicima lak pristup različitim kulturnim i obrazovnim sadržajima u gradu. Ona je spoj  stogodišnje arhitekture i suvremene gradnje. Učionice su opremljene suvremenom opremom koja omogućuje interaktivnu nastavu i kreativan pristup učenju. Ponosimo se rezultatima koje postižu  naši učenici na različitim predmetnim i sportskim natjecanjima. Njihova predanost, rad i talenati donose nam brojne nagrade i priznanja. Učitelji su profesionalni i posvećeni svome radu, njeguju pozitivnu i demokratsku školsku klimu u kojoj se cijeni suradnja i poštovanje između učitelja i učenika, učitelja i roditelja. Ukupno gledano, naša škola posebna je po svojoj angažiranosti i inovativnosti u obrazovanju. Nastojimo da budemo primjer dobre prakse, da budemo proaktivni, korak ili dva ispred ostalih škola, da im budemo inspiracija svojim radom i rezultatima.

Ove godine obilježavamo 100 godina rada škole. Imate li tim povodom kakvu poruku za učenike i učitelje?
Prije svega želim svima koji su dio naše IGK „obitelji“ čestitati ovaj veliki jubilej koji je prilika za slavlje, ali i podsjetnik na važnost obrazovanja, zajedništva i kontinuiranog napretka. Učenicima želim poručiti da cijene stoljetno nasljeđe koje im prenosimo  te da marljivo nastave učiti, istraživati i razvijati se. Svim bivšim i sadašnjim učiteljima želim zahvaliti na predanosti i trudu koji su uložili u brojne generacije učenika.

Petra Rajković